środa, 23 marca 2011

Czy nadążysz za...

Żyjemy w takim świecie, który charakteryzuje się ciągłymi zmianami i jeżeli się to zignoruje grozi nam po prostu wyginięcie. Istnieją tylko dwie możliwości: możesz być panem zmian, lub ich ofiarą, a wybór należy do Ciebie. Pytanie czy wolisz być kreatorem wydarzeń, czy tylko bezradnym ich elementem.

W dzisiejszym świece, istnieją trzy czynniki oddziałujące na zmiany, które wzajemnie się wzmacniają. Pierwszą z nich jest informacja, a właściwie szybkość z jaką wzrasta. Od początku XX w. podwojenie informacji zajęło 50 lat do połowy wieku. Kolejno od 1950r do 1970 ilość wiedzy znowu podwoiła się. Następne podwojenie miało miejsce w przeciągu kolejnych 10 lat. Obecnie taki proces podwojenia ilości informacji odbywa się co 2 lata. By sobie lepiej to wyobrazi pomyśl, że gdyby zgromadzić całą wiedzę dotyczącą ludzkości od początku istnienia świata i ułożyć z tego wielki stos, to za następne 2 lata obok by stał nowy, takiej samej wielkości stos.

Drugim czynnikiem zmian jest dynamiczny rozwój technologiczny, który wykracza poza granice wyobraźni. Działa to na zasadzie łańcuszka powiązań, bo każdy postęp w technologii, tworzy możliwości postępu w innych dziedzinach technologii. Ten proces coraz bardziej się nasila, ponieważ postępy mnożą się przez siebie. Obecnie możliwości technologiczne są potrajane nawet co 6 miesięcy.

Trzecim czynnikiem wpływającym bezpośrednio na zmiany jest konkurencja. Jest bardzo powszechna i istnieje absolutnie wszędzie, w każdym obszarze życia. Wszystko i wszyscy rywalizują ze sobą, od pojedynczych osób, poprzez zespoły, organizacje, aż po wielkich państw. Za sprawą konkurencji zmiany zachodzą szybciej, są coraz sprytniejsze i bardziej agresywne.

Pewien człowiek o nazwisku Jack Welch, dyrektor generalny amerykańskiego koncernu General Electric powiedział, że jeżeli szybkość zmian poza Twoją organizacją, lub poza Tobą jest większa od szybkości zmian wewnątrz Twojej organizacji lub Ciebie, to zbliża się koniec! Oznacza to tyle, że jeżeli nie złapiesz fali zmian, to jesteś zagrożony i nie jest to kwestą wyboru.

Podstawowym kluczem wymaganym do osiągnięcia sukcesów w obecnych czasach jest elastyczność. Należy być otwartym na zmiany, gotowym do podejmowania nowych wyzwań i umiejętnie przystosowywać się do nich. Reaguj na zmiany, dopasowuj się do nich i je akceptuj. Najlepszym narzędziem do osiągnięcia tego jest Twój umysł, czyli zdolność do myślenia i reagowania szybciej i lepiej od innych. Umysł ma to do siebie, że posiada jedną wspólną cechę ze spadochronem – otwarty działa zdecydowanie lepiej. Zależy to tylko od Ciebie, możesz aktywnie uczestniczyć w swoim życiu lub dać się nieść jak patyczek w rwącym strumieniu, bo tylko otwarci otwierają.
Zapisz się aby dostać więcej informacji


Zgadzam się z Polityką Prywatności

0 komentarze:

Prześlij komentarz