piątek, 8 kwietnia 2011

Znasz to, ale czy to robisz?

Na Amerykańskim uniwersytecie Yale w roku 1953 przeprowadzone bardzo już popularne badanie. Eksperymentu dokonano na grupie studentów na uniwersytecie Yale. Pośród listy wielu pytań były trzy odnoszące się do wyznaczania celów. „Czy wyznaczasz sobie cele?”, „Czy zapisujesz je?” i „Czy masz plan osiągnięcia ich?”. Tylko 3% studentów odpowiedziało ‘Tak’, na te pytania. Dwadzieścia lat później wykonano dalszą część badań. Okazało się, że te 3% ludzi, którzy odpowiedzieli ‘Tak’, stwierdziło, że byli o wiele bardziej szczęśliwi w małżeństwie, odnosili większe sukcesy w karierze zawodowej, mieli bardziej satysfakcjonujące życie rodzinnej i byli zdrowsi. Ponadto, 97% dochodów netto wszystkich absolwentów roku 1953 było w posiadaniu tych 3% ludzi, którzy rozpoczęli wyznaczanie celów dwadzieścia lat wcześniej.
Jak dowodzą badania z Yale University i Harvard Business School, tylko 3% ludzi spisuje swoje cele. 13% ludzi posiada cele niespisanie, a 87% wcale ich nie posiada. Z badań tych wynika, że te 3% ludzi spisujących swoje cele, miało więcej pieniędzy od 97% pozostałych! Ludzie ci zarabiali przeciętnie 10 razy więcej, niż grupa osób bez spisanych celów. Nie ulega zatem wątpliwości, ze wyznaczanie celów wpływa bezpośrednio na wyniki finansowe.
 
Aby osiągnąć sukces w dowolnej dziedzinie życia, wyznacz sobie cel, sprecyzuj i zapisz go. Określ dokładnie czego pragniesz i co chcesz osiągnąć. Brzmi to banalnie i być może już o tym wiesz, słysząc lub czytając o tym wielokrotnie. Ale czy to robisz?
 
Dokładnie w tym miejscu jest największy problem, ponieważ bardzo wiele osób tego nie robi, lub wykona to w nieprawidłowy sposób. Prawie każdy to zna, wiedzą jakie korzyści to przynosi i jakie konsekwencje są jeżeli się tego nie zrobi. Wciąż się mówi o tych celach, że większość zastanawia się po co wciąż wałkować ten sam temat? Każdy to zna, tylko kto to stosuje? Zastanów się i przyznaj sam przed sobą czy Ty to robisz?
 
Wyznaczenie celu to fundament każdego działania. W tym miejscu nie oszukasz, fundament musi być precyzyjnie wykonany. Jeżeli zlekceważysz ten proces, to cała reszta nie będzie miała prawa się utrzymać. Dokładnie tak jak z budowaniem domu, jeżeli wymyślisz drogę na skróty, pomyślisz „po co mi taki głęboki fundament, przecież i tak go nie widać”, to domu nie zbudujesz, albo nie będzie on solidny.
 
Gdy wyznaczasz sobie cel, wyzwala się w Tobie potężna energia do działania, która pozwala przetrwać każdy kryzys. Jak widzisz przed sobą jasno sprecyzowany cel, wiesz jakie korzyści daje osiągniecie go i nie spuszczasz go z oczu, to nic nie jest w stanie Cię złamać. Nic ani nikt nie będzie w stanie powstrzymać Cię przed działaniem. Jak masz cały czas przed sobą wyznaczony cel i korzyści jakie z tego płyną, daje Ci to potrzebna energię i motywację do dalszego działania.
 
Recepta jest prosta, nie trać z oczu ani na trochę swojego celu. Czuj całym sobą, że to jest to czego pragniesz. Działaj, każdego dnia zrób cokolwiek, co przybliży Cię do osiągnięcia celu. Nie zwlekaj podejmij odpowiednie kroki, które zaprowadzą Cię do celu.
 
Kiedy jest najlepszy czas? Właśnie teraz, najlepiej od razu jeżeli jeszcze nie masz celu, wyznacz go i zapisz. Jeżeli zwlekasz, destrukcyjna siła wymówek będzie tylko narastać, doprowadzi Cię to do nikąd. Podejmij decyzje i zacznij działać, każdy wykonany krok, każde małe zwycięstwo dają niesamowitą satysfakcje i energię. Poczuj tą energię, która da Ci siłę napędową by osiągnąć wyznaczony cel. Jest to proste pod warunkiem, że sami nie będziemy komplikować sobie życia.
Zapisz się aby dostać więcej informacji


Zgadzam się z Polityką Prywatności

1 komentarze:

Anonimowy pisze...

Od niedawna mam spisanych kilkanaście celów. Ciekawa jestem ile uda mi się zrealizować w ciągu najbliższych 2 lat? Wiem jednak, że spełnienie choćby 2 będzie dla mnie wielką radością.

Prześlij komentarz